کنکور 99 نظام قدیم شرکت کنم یا جدید ؟

با توجه به تغییر نظام آموزشی ، سال 97 آخرین کنکور مخصوص نظام قدیمی ها بود. در کنکور سال 98 داوطلبان نظام قدیم باید کنکور نظام قدیم را شرکت میکردند و داوطلبان نظام جدید کنکور نظام جدید را . حال سوالی که پیش می آید این است که برای کنکور سال 99 تکلیف داوطلبین نظام قدیم چیست و باید کنکور نظام جدید یا قدیم را شرکت کنند ؟

کنکور نظام قدیم یا نظام جدید ؟ از آل یاسین بشنوید

در اولین اظهار نظری که از طرف مسئولین سازمان سنجش شده بود ، اعلام کرده بودند که کنکور در سال 99 فقط به صورت نظام جدید برگزار میشود. اما پس از مدتی خبر از برگزاری دوباره کنکور با سبک نظام قدیم و جدید داده اند. در این میان داوطلبین عزیز بسیاری همچنان سردرگم هستند که تکلیف آن ها چیست.

مباحث نظام قدیم با نظام جدید چقدر تفاوت میکند !؟

خیلی از داوطلبین گمان میکنند با تغییر نظام آموزشی مطالب و مباحث آموزشی هم تغییر شگرفی کرده است. در صورتی که با یک نگاه به مطالب آموزشی مشاهده میشود تغییر در مطالب زیاد نیست. مثلا در کنکور98 رشته ریاضی فیزیک و در درس ریاضی تنها 5 سوال از 55 سوال در نظام جدید و قدیم تفاوت داشت. یا در رشته تجربی تنها در 3 سوال از 30 سوال تفاوت میکرد.

با این اوصاف داوطلبین تحصیل کرده در نظام قدیم باید بدانند تغییرات زیادی در محتوای مطالب بوجود نیامده است. و در نظام جدید هم اسکلت مطالب همان چیزی است که قبلا بوده است.

پس اگر داوطلبین نظام قدیم قصد شرکت در نظام جدید را دارند کار سختی ندارند. حداقل میتوانند مطمئن باشند تکلیف آن ها معلوم است. زیرا به زودی سازمان سنجش مجبور به حذف کنکور نظام قدیم میشود. مشابه این اتفاق در اوایل دهه 80 هم رخ داده است.

انتخاب کنکور نظام قدیم یا جدید با خود داوطلبین است ؟

در گزارشی در سایت مهر آمده است که :
دکتر ابراهیم خدایی افزود: یکی از دستورات جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو که امروز در دفتر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور اعضای شورا برگزار شد، مربوط به درخواست داوطلبان درباره نظام آموزشی امتحانی در کنکور ۹۹ بود.

وی افزود: درخواست یک سری از داوطلبان برای کنکور سال ۹۹ این بود که بتوانند نظام آموزشی امتحانی خود را انتخاب کنند که این حق انتخاب به داوطلبان داده شد. داوطلبان سال ۹۹ سئوالات هر نظامی را که تمایل دارد می‌توانند امتحان دهند و به سوالات آن پاسخ دهد.

با توجه به حق انتخاب داده شده به داوطلبین بلافاصله برای افراد این سوال ها در ذهن شکل میگیرد :

  • که در کنکور نظام جدید شرکت یا قدیم ؟
  • پشت کنکوری هستم ، نظام قدیم امتحان بدهیم یا نظام جدید؟
  • در صورت انتخاب نظام جدید ضرر میکنم یا رتبه ام بهتر میشود ؟

برای کنکور 99 در کنکور نظام جدید شرکت کنم یا نظام قدیم ؟

در صورتی که شما سال های زیادی است که از کنکور فاصله گرفته اید و حداقل 3 سال است که کنکورنداده اید، بهتر است که در کنکور نظام جدید شرکت کنید. در نظام آموزشی جدید حجم مطالب کاهش پیدا کرده است. بنابراین شما چون انس خود را با مطالب نظام قدیم از دست داده اید، مطالب نظام جدید را آسان تر یاد می گیرید.

در صورتی که شما در 3 سال اخیر کنکور نظام قدیم داده اید ، بهتر است باز هم در همان نظام شرکت کنید. زیرا هنوز مطالب نظام قدیم در ذهن شما هست و مهارت پیدا کردن در آن ها آسان تر است. همچنین احتمالا منابعی که در اختیار دارید مخصوص نظام قدیم است و مجبور به صرف هزینه دوباره نیستید.

داوطلبین نظام جدید هم که در نظام 6-3-3 درس خوانده اند حتما در کنکور نظام جدید شرکت میکنند.

همچنین توصیه میشود اگر شما رشته خود را تغییر داده اید در کنکور نظام جدید شرکت کنید. مثلا اگر سال های قبل کنکور رشته ریاضی شرکت کرده بودید و الان قصد شرکت در کنکور تجربی را دارید.

سخن پایانی و نتیجه گیری

تغییر نظام آموزشی برای داوطلبین نظام قدیم گیج کننده شده است. این تغییر نظام فرصت مناسبی برای سودجویان بوجود آورده است. در این بین بسیاری از موسسات آموزشی تنها به فکر فروش محصولات و کتاب های خود هستند. پس ترجیح میدهند داوطلبین نظام قدیم را به سمت نظام جدید سوق بدهند. در این بین برای نیل به اهداف خود به شایعه پراکنی هایی مبنی بر بهتر بودن نظام جدید پرداخته اند.

مجموعه ریاضیات با آل یاسین از آنجا که هدف خود را تحول آموزش کشور میداند، آمادگی خود را برای حمایت از داوطلبین نظام قدیم که میخواهند در نظام جدید شرکت کنند اعلام میکند. داوطلبین نظام قدیمی که قبلا محصولات ریاضیات با آل یاسین را تهیه کرده اند میتوانند، با تحویل دادن پکیج آموزش ریاضی کنکور خود که مخصوص نظام قدیم بوده است ، پکیج کنکور نظام جدید را تحویل بگیرند. این پکیج ها برای دانش آموزان تجربی ، ریاضی ، انسانی و فنی آماده شده است. داوطلبین کنکور99 همه رشته ها برای تهیه پکیج خود میتوانند با شماره های زیر تماس بگیرند.
83 72 108 0912  – 66 68 03 66 – 021

در آخر باز هم تاکید میکنم، روند مطالعه و یادگیری و شیوه ی عملکرد شما هست که مهم است. نظام قدیم یا جدید بودن سرنوشت شما را تعیین نمیکند. بیشتر سعی کنین به فکر یادگیری محتوا و افزایش توان عملکرد در تست زنی باشید. نه اینکه فرصت خود را با این حاشیه ها تلف کنید. بهتر است زودتر تصمیم خود را بگیرید که میخواهید در کنکور نظام جدید شرکت کنید یا کنکور نظام قدیم.

برای مشاهده نمونه فیلم های ریاضی کنکور نظام قدیم و نظام جدید به این صفحه بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *